Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Švédské hřiště mění děti v zahradníky

Švédské hřiště mění děti v zahradníky

Veřejné dětské hřiště se na jaře 2016 otevřelo v nově vznikající čtvrti Gyllin ve švédském Malmö. Je součástí 25-tihektarového přírodního parku, který město v rámci koncepce nové výstavby dlouhodobě rozvíjí na místě někdejšího zahradnictví s rozsáhlou školkou. Hlavní téma nového dětského hřiště bylo díky historii lokality od začátku jasné: zahrada.

Autorkou řešení je zahradní architektka Stina Linder, která spolupracuje i na celkovém plánu rozvoje přírodního parku. Inspirací pro návrh hřiště jí kromě reminiscence zaniklého zahradnictví byla také oblíbená knížka z dětství. 

Herní prvky a mobiliář na první pohled odkazují k hlavnímu tématu, které tu ale není řešeno pouze formálně. Děti prostřednictvím hry poznávají nejrůznější stránky péče o zahradu a mohou si vyzkoušet rozmanité činnosti: od zalévání a hospodaření s vodou, přes práci s různým nářadím nebo přírodními materiály, až po péči o rostliny a stromy. Část zahrady s malým ovocným sadem a užitkovými záhony s drobným ovocem a bylinkami zároveň funguje jako komunitní zahrada pro obyvatele domů, jež postupně vyrůstají v rámci nové čtvrti. Na hřišti je zázemí pro relax dospěláků, kteří doprovázejí malé zahradníky, a nechybí ani místo pro Švédy tolik oblíbené piknikování. Další prostor pro volnou hru a dobrodružství „v divočině" děti najdou hned za hřištěm, v navazujícím rozsáhlém přírodním parku. 

„Gyllinská Zahrada" je jedno z dvaceti tematických dětských hřišť, které dosud město Malmö vybudovalo. Jaké příležitosti ke hře dětem nabízejí, napoví jejich názvy: Les, Statek, Džungle, Beton, Vesmír, Slunce, Moře a pobřeží, Rybaření, Zvířata, Pohyb nebo Divadlo. 
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás