Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.   

V závěru roku 2008 přesunul pivovar Carlsberg výrobu do nové lokality a rozlehlý areál v kodaňském Vesterbro se teď postupně mění v novou městskou čtvrť, kde najde bydlení přes 3 tisíce rodin. Vzniknou zde i nové parky, veřejné prostory, kavárny, obchody, kanceláře, sídla kulturních a vzdělávacích institucí, vyroste tu také univerzitní kampus UCC pro 10 tisíc studentů. Projekt pracuje jak s novou architektonickou výstavbou, tak s přeměnou původních, historicky cenných budov. 

Aby se někdejší průmyslová, nyní developerská lokalita přirozeně začlenila do městského života v Kodani už během výstavby, která má trvat přibližně deset let, rozhodli se investoři vybudovat tři dočasná veřejná prostranství. Ta sem přivádějí lidi všech věkových kategorií a vytvářejí podmínky pro nejrůznější typy městských aktivit. Jedním z nich je právě Boblepladsen, které funguje od října 2010. 

Název hravého náměstí odkazuje na charakteristické zastřešení sousední budovy, kam se mohou venkovní aktivity přesunout v případě nepřízně počasí. Motiv bublin se opakuje i v terénní modelaci centrální asfaltové plochy. Celkově jsou prostor a jeho vybavení uzpůsobeny pro celou řadu pouličních sportů: parkour, skateboard, BMX, inline bruslení, basket, fotbal nebo workout. Hřiště využívají nejen teenageři, ale také dospělí i ty nejmenší děti, které se tu mohou bezpečně učit prvním krokům nebo jízdě na kole.

Možnost prověření fyzické zdatnosti ale není to jediné, co Boblepladsen nabízí. Prostor je obklopen vzrostlými stromy a přímo navazuje na zahradu J. C. Jacobsense. V zahradě i na náměstí je k volnému využití vybavení pro grilování a BBQ, prostory jsou tak vhodné a hojně užívané i pro nejrůznější oslavy a pikniky. Večer je náměstí osvícené, žije tedy i po setmění. Hravou atmosféru náměstí podtrhl výsledek workshopu studentů a pedagogů z UCC, kteří v létě 2016 společně s dětmi z blízkého okolí pomalovali 20 metrů dlouhý dřevěný plot u hřiště. Místní organizace zde pořádají i další akce, mimo jiné se tu konají veřejné sportovní tréninky pro dospělé i děti a mládež.

Architektonické řešení Boblepladsen je výsledkem spolupráce dánského ateliéru Primus Architekter a organizace Streetmovement, jejíž tým navrhl a zčásti také instaloval některé z parkourových prvků. Na vytvoření všech tří dočasných veřejných prostranství se spolu s Carlsbergem podílely filantropická společnost Realdania, Dánská nadace pro kulturu a sport a město Kodaň. Investice do vybudování tří prostor o celkové rozloze 25 tis. m2 dosáhly 7 mil. dánských korun. 
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás