Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Znovuzrozené parky v Kamenickém Šenově

Znovuzrozené parky v Kamenickém Šenově

Ještě před pár lety chyběl čtyřtisícovému Kamenickému Šenovu upravený veřejný prostor a na místě dnešních dvou parků byla nevzhledná džungle. Ve spolupráci s Nadací Proměny se však městu podařilo proměnit zanedbané plochy k nepoznání. Z původního porostu se přitom podařilo zachránit většinu vzrostlých stromů, a když se dnes parky procházíte, máte dojem, že tu byly odjakživa.

Základy obou parků byly položeny v místech bývalé zástavby už po druhé světové válce. Brzy ale začaly chátrat, až časem úplně zanikly. Na někdejší snahu zakladatelů navázala šenovská radnice záměrem vytvořit na zpustlých plochách upravená veřejná prostranství, oživit střed města, vytvořit prostor pro setkávání všech generací a vrátit občanům kdysi slavného sklářského města hrdost na místo, kde žijí.

S pomocí Nadace Proměny se město snažilo do projektu co nejvíce zapojit místní veřejnost. Šenovští objevovali zapomenutou historii svého bydliště, na veřejných projednáních diskutovali o nové podobě parků s architekty z ateliéru AND a ti pak jejich připomínky zapracovali do projektové dokumentace. Lidé parkům také společně vybrali nová jména, o nichž rozhodla anketa a následné hlasování. Názvy parků dnes připomínají dva významné učitele, kteří v Kamenickém Šenově v minulosti působili. 

Po celou dobu provázela projekt řada akcí, jejichž cílem bylo podpořit zájem místních a napomoci jejich identifikaci s místem a jeho proměnou. Děti z místní školy se účastnily literární a výtvarné soutěže a zaznamenávaly proměnu parků do speciálního deníku, senioři dostali pozvání na komorní Povídání o Šenovských parcích, průběh stavby přiblížila výstava a komentovaná procházka s nadací. Aktuální informace o tom, jak probíhají úpravy, se lidé pravidelně dozvídali z projektového zpravodaje.

Obnovené parky se otevřely veřejnosti v roce 2009. V Dvořáčkově parku, který se nachází v blízkosti šenovského náměstí, najdeme hřiště pro nejmenší děti chráněné zbytky staré obvodové zdi, hřiště na pétanque, řadu kamenných stolků s šachovnicí a posezením a na přání místních také osamělou „líbací lavičku“. V samotném srdci parku stojí otevřený dřevěný altán, který nabízí dostatek prostoru pro koncerty, oslavy, posezení či tancovačky. Obyvatelům přilehlého domova pro seniory se po proměně otevřel přímý přístup do zeleně a díky několika vyvýšeným záhonům získali také možnost zahradničení.

Janurův park se rozkládá na březích Šenovského potoka nedaleko základní školy. Stejně jako Dvořáčkův park zachovává coby připomínku někdejší historie fragmenty původních budov: ve zbytcích rodného domu vynálezce Dr. Pallme-Königa najdou návštěvníci skrytou osmisměrku, z terasy nad sklípkem dalšího zaniklého domu je dnes vyhlídka na celý park. Původní úzkou lávku přes potok nahradilo široké dřevěné podium, které slouží například při tradičním vítání prvňáčků a dalších společenských akcích. Útočiště před deštěm i ostrým sluncem najdou návštěvníci v přístřešku, děti mohou dovádět na hřišti s vodní kaskádou a pítkem. Obnovena byla také stará studna, kterou se podařilo objevit náhodou při stavebních úpravách parku.

V obou parcích vznikl originální informační systém, který odkazuje na místní příběhy a zajímavosti. Navrhla jej nadace ve spolupráci s grafikem Jiřím Prosem a z kovu a kamene jej vyrobili Martin Janda a Michael Stránský.

Zaujal vás projekt obnovy šenovských parků? Další informace najdete zde.

Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Parky
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás