Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 

Architekti bez hranic

Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

více
Architekti bez hranic

Spolek Halda

Jak ze zanedbaného sídliště udělat opět živé místo, obnovit dávnou pospolitost místních lidí a zajistit předávání „paměti“ místa dalším generacím. Na sídlišti Kladno-Rozdělov se o to různými způsoby snaží spolek Halda. Svými aktivitami vzbudil zájem o místo i u místní samosprávy. 

více
Spolek Halda

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.   

více
Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Vršovická zahrada

Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.

více
Vršovická zahrada

Plechárna

Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby. 

více
Plechárna

Otevřená ulice v Kolíně

Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

více
Otevřená ulice v Kolíně

Bubec

Řeporyje jsou klidnou městskou částí na okraji Prahy s příjemnou okolní krajinou. Díky systematickému úsilí zdejších patriotů se tu bývalá skladová hala proměnila v umělecký ateliér a kreativní centrum otevřené široké veřejnosti. Studio Bubec hostí české i zahraniční umělce, pořádá výstavy, tvořivé workshopy pro děti i dospělé a ovlivňuje podobu veřejného prostoru v Řeporyjích.

více
Bubec

Zahrada Smetanka

Zahrada na Smetance je sousedský projekt starousedlíků z pražských Vinohrad. Těm přišlo líto, že opuštěný pozemek s přístavkem a zašlým volejbalovým kurtem přímo u paty Riegrových sadů dlouho bezúčelně zarůstal plevelem a nesloužil ničemu dobrému. Na jaře 2014 tu proto otevřeli komunitní zahradu a začali společně sázet zeleninu, budovat potřebné vybavení a současně pevné sousedské vztahy.

více
Zahrada Smetanka

Obnova Městské plovárny v Plzni

Městská plovárna v Plzni byla kdysi známou a oblíbenou rekreační lokalitou. Od 60. let však pěkné místo na břehu řeky Radbuzy pustlo, chátralo a zůstalo spíše smutnou připomínkou zašlé slávy. V roce 2013 vzešel z místní iniciativy podnět na oživení historické plovárny. Již o rok později se díky práci dobrovolníků a zájmu Plzeňanů místo proměnilo k nepoznání. Dnes je Městská plovárna opět centrem společenského dění a oblíbeným místem, kde to žije.

více
Obnova Městské plovárny v Plzni

Vnitroblouk

Obyvatelé Obloukové ulice v pražských Vršovicích našli způsob, jak v anonymní hradbě činžáků oslovit sousedy a vytvořit základ rozvíjející se místní komunity. Spojil je prostor společného vnitrobloku – neudržované plochy s mnoha problémy, ale také s velkým potenciálem. Od založení kompostu, přes pěstování květinového záhonu a pořádání akcí došli až k participativnímu jednání s městskou částí. 

více
Vnitroblouk

Náplavka k světu

Říční náplavky jsou v létě oblíbeným relaxačním prostorem v mnoha světových městech a metropolích. Proč nemít takové místo také v Plzni, řekli si lidé ze zdejší občanské iniciativy a rozhodli se oživit nevyužitý travnatý břeh Radbuzy v centru města.  

více
Náplavka k světu

Léto pod Viaduktem

Léto pod Viaduktem 2016 představuje projekt dočasné proměny veřejného prostoru v pražském Karlíně. Na čtyři letní měsíce zde pod oblouky Negrelliho viaduktu vznikla sportovně-rekreační zóna s bistrem a pódiem pro kulturní program a debaty. Cílem bylo ukázat potenciál jedinečného městského prostoru, vzbudit aktivní zájem veřejnosti, rozvinout diskusi a ovlivnit budoucí podobu tohoto místa.

více
Léto pod Viaduktem

Rodinný městský mobiliář

Sedmitisícové Vodňany v jižních Čechách se už několik let věnují proměnám svých veřejných prostor způsobem u nás neobvyklým a velmi inspirativním. I za zcela drobnými zásahy je tu znát pečlivá úvaha o městě jako celku, systematická spolupráce s architekty a výtvarníky a především účast místních obyvatel. Tento přístup stojí také za návrhem nového městského mobiliáře.

více
Rodinný městský mobiliář
 
 

dárci

KKFFKKCGMNDFischer

Podpořte nás