Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 

Město přátelské dětem

Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.  

více
Město přátelské dětem

Architekti bez hranic

Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

více
Architekti bez hranic

Spolek Halda

Jak ze zanedbaného sídliště udělat opět živé místo, obnovit dávnou pospolitost místních lidí a zajistit předávání „paměti“ místa dalším generacím. Na sídlišti Kladno-Rozdělov se o to různými způsoby snaží spolek Halda. Svými aktivitami vzbudil zájem o místo i u místní samosprávy. 

více
Spolek Halda

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.   

více
Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Vršovická zahrada

Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.

více
Vršovická zahrada

Plechárna

Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby. 

více
Plechárna

Otevřená ulice v Kolíně

Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

více
Otevřená ulice v Kolíně

Bubec

Řeporyje jsou klidnou městskou částí na okraji Prahy s příjemnou okolní krajinou. Díky systematickému úsilí zdejších patriotů se tu bývalá skladová hala proměnila v umělecký ateliér a kreativní centrum otevřené široké veřejnosti. Studio Bubec hostí české i zahraniční umělce, pořádá výstavy, tvořivé workshopy pro děti i dospělé a ovlivňuje podobu veřejného prostoru v Řeporyjích.

více
Bubec

Zahrada Smetanka

Zahrada na Smetance je sousedský projekt starousedlíků z pražských Vinohrad. Těm přišlo líto, že opuštěný pozemek s přístavkem a zašlým volejbalovým kurtem přímo u paty Riegrových sadů dlouho bezúčelně zarůstal plevelem a nesloužil ničemu dobrému. Na jaře 2014 tu proto otevřeli komunitní zahradu a začali společně sázet zeleninu, budovat potřebné vybavení a současně pevné sousedské vztahy.

více
Zahrada Smetanka

Obnova Městské plovárny v Plzni

Městská plovárna v Plzni byla kdysi známou a oblíbenou rekreační lokalitou. Od 60. let však pěkné místo na břehu řeky Radbuzy pustlo, chátralo a zůstalo spíše smutnou připomínkou zašlé slávy. V roce 2013 vzešel z místní iniciativy podnět na oživení historické plovárny. Již o rok později se díky práci dobrovolníků a zájmu Plzeňanů místo proměnilo k nepoznání. Dnes je Městská plovárna opět centrem společenského dění a oblíbeným místem, kde to žije.

více
Obnova Městské plovárny v Plzni

Vnitroblouk

Obyvatelé Obloukové ulice v pražských Vršovicích našli způsob, jak v anonymní hradbě činžáků oslovit sousedy a vytvořit základ rozvíjející se místní komunity. Spojil je prostor společného vnitrobloku – neudržované plochy s mnoha problémy, ale také s velkým potenciálem. Od založení kompostu, přes pěstování květinového záhonu a pořádání akcí došli až k participativnímu jednání s městskou částí. 

více
Vnitroblouk

Náplavka k světu

Říční náplavky jsou v létě oblíbeným relaxačním prostorem v mnoha světových městech a metropolích. Proč nemít takové místo také v Plzni, řekli si lidé ze zdejší občanské iniciativy a rozhodli se oživit nevyužitý travnatý břeh Radbuzy v centru města.  

více
Náplavka k světu

Léto pod Viaduktem

Léto pod Viaduktem 2016 představuje projekt dočasné proměny veřejného prostoru v pražském Karlíně. Na čtyři letní měsíce zde pod oblouky Negrelliho viaduktu vznikla sportovně-rekreační zóna s bistrem a pódiem pro kulturní program a debaty. Cílem bylo ukázat potenciál jedinečného městského prostoru, vzbudit aktivní zájem veřejnosti, rozvinout diskusi a ovlivnit budoucí podobu tohoto místa.

více
Léto pod Viaduktem

Rodinný městský mobiliář

Sedmitisícové Vodňany v jižních Čechách se už několik let věnují proměnám svých veřejných prostor způsobem u nás neobvyklým a velmi inspirativním. I za zcela drobnými zásahy je tu znát pečlivá úvaha o městě jako celku, systematická spolupráce s architekty a výtvarníky a především účast místních obyvatel. Tento přístup stojí také za návrhem nového městského mobiliáře.

více
Rodinný městský mobiliář
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás