Rodinný městský mobiliář
Sedmitisícové Vodňany v jižních Čechách se už několik let věnují proměnám svých veřejných prostor způsobem u nás neobvyklým a velmi inspirativním. I za zcela drobnými zásahy je tu znát pečlivá úvaha o městě jako celku, systematická spolupráce s architekty a výtvarníky a především účast místních obyvatel. Tento přístup stojí také za návrhem nového městského mobiliáře.
Na začátku projektu realizovaného od roku 2012 si ve Vodňanech položili otázku, jaká by vlastně měla být nová vodňanská lavička. Nevidí tu v ní totiž jen běžné městské vybavení, ale důležitý komunikační prvek, který spoluvytváří situace ve městě. Záměr obnovit a navrhnout městský mobiliář byl zformulován ve strategickém plánu už v roce 2011. V následujícím roce město oslovilo architekta, s nímž připravilo další postup. Během několika měsíců nejprve proběhl terénní průzkum, jehož výsledkem byla celková analýza veřejného prostoru Vodňan a zmapování všech současných laviček ve městě, včetně těch, které si podle konkrétních potřeb vytvořili sami lidé.
Na tomto základě se území města rozdělilo do 10 charakteristických oblastí. Jejich obyvatelé mohli následně prostřednictvím ankety, kterou jim město doručilo až do schránky, poskytnout podněty k tomu, jak využívají daný veřejný prostor i mobiliář. Projektový tým rovněž vedl rozhovory s obyvateli Vodňan a všímal si, kde přirozeně vznikají místa jejich nejčastějších setkání. Z analýzy všech sesbíraných podkladů a po konzultaci s městským architektem následně vznikla koncepce „rodiny městského mobiliáře“. Tu tvoří 12 typů laviček, které zohledňují přání lidí a současně vyhovují různým typům míst i činností. Jak vysvětlují jejich autoři ze studia iuch – Ida a Jakub Chuchlíkovi, lavičky jsou všechny vzájemně příbuzné, a přesto je každá šitá na míru jinému způsobu užívání. Mnohé napoví už jejich originální názvy: stolovička, křeslovička, židlovička nebo molovička. Designová řada je otevřená a je možné ji v případě potřeby doplnit.
Po projednání koncepce s Radou města vytvořili tvůrci prototyp lavičky, který se představil veřejnosti. Následně připravili podklady pro I. etapu obnovy mobiliáře, s níž se na přelomu let 2013 a 2014 začalo v severní části Vodňan. Koncepční přístup města dokládá skutečnost, že prvních 23 osazených laviček se s odstupem kontroluje a vyhodnocuje tak, aby se předešlo případným chybám v dalších etapách. Ty bude město realizovat i v závislosti na finančních možnostech. Pomoci by mohla mimo jiné adopce, kterou zástupci radnice nabídli místním lidem. Kromě jmen „rodičů“ laviček se na nich objeví i další texty vztažené k danému místu a charakteristické pro Vodňany.
Katalog projektu „Vodňanské lavičky“ si můžete prolistovat zde. Další podrobnosti také na webu města Vodňany.
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.