Obnova Městské plovárny v Plzni
Městská plovárna v Plzni byla kdysi známou a oblíbenou rekreační lokalitou. Od 60. let však pěkné místo na břehu řeky Radbuzy pustlo, chátralo a zůstalo spíše smutnou připomínkou zašlé slávy. V roce 2013 vzešel z místní iniciativy podnět na oživení historické plovárny. Již o rok později se díky práci dobrovolníků a zájmu Plzeňanů místo proměnilo k nepoznání. Dnes je Městská plovárna opět centrem společenského dění a oblíbeným místem, kde to žije.
Městská plovárna u řeky Radbuzy na jižním předměstí Plzně byla otevřena v roce 1910 a fungovala do začátku 60. let minulého století. Občanských plováren bylo v té době na plzeňských řekách několik, tato však byla nejnavštěvovanější – v dobách své největší slávy podle pamětníků doslova praskala ve švech, rekreovaly se tu desetisíce lidí ročně. Kdysi proslulá plovárna byla posléze opuštěna, načež místo několik desítek let pustlo a zarůstalo. V roce 2013 přišel místní iniciativa Maják Plzně s nápadem oživit historicky významné místo a obnovit bývalou říční plovárnu. Námět zvítězil v Otevřené výzvě programu Pěstuj prostor a byl doporučen k realizaci.
V březnu 2014 proběhl plánovací kreativní workshop, na který byli pozváni odborníci, zástupci plzeňských organizací a všichni občané, kteří se do projektu chtěli aktivně zapojit. Z workshopu vzešla řada nápadů, jak zašlou plovárnu postupně přivést k životu. Jako důležité se ukázalo hlavně propojení s protějším břehem, zřízení kavárny a kulturního pódia, prosvětlení zarostlého břehu a doplnění mobiliáře. Účastníci se shodli na sérii menších zásahů, které pomohou místo vyčistit, přitáhnout sociální aktivity a obnovit atmosféru prvorepublikové plovárny.
Práce začala v červenci téhož roku, kdy se uskutečnil mezinárodní workcamp Pěstuj prostor ve spolupráci s mobilní architektonickou kanceláří MAK. Dobrovolníci z různých zemí spolu s místními nadšenci a pod vedením architektů dva týdny zvelebovali prostor bývalé plovárny, který se takto proměnil v živé místo s bohatým programem a velkou návštěvností.
V červenci 2016 se uskutečnil již třetí mezinárodní workcamp a na něj navazující oslava Plovárenské dny. Městská plovárna Plzeň se stala významným komunitním místem – kromě kavárny tu v sezóně funguje půjčovna loděk, pravidelně se tu konají tančírny, přednášky, divadla a koncerty. Ve spolupráci s architekty a odborníky ze spolku Pěstuj prostor se daří navrhovat další kroky k postupnému rozvoji lokality a zapojovat do procesu obnovy různé skupiny obyvatel i širokou veřejnost.
Další podrobnosti:
→ příběh obnovy Městské plovárny na videu
→ web Městské plovárny
→ portál Pěstuj prostor
foto: poskytnuto spolkem Pěstuj prostor (autoři jsou uvedeni u jednotlivých snímků)
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.