Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Obnova Městské plovárny v Plzni

Obnova Městské plovárny v Plzni

Městská plovárna v Plzni byla kdysi známou a oblíbenou rekreační lokalitou. Od 60. let však pěkné místo na břehu řeky Radbuzy pustlo, chátralo a zůstalo spíše smutnou připomínkou zašlé slávy. V roce 2013 vzešel z místní iniciativy podnět na oživení historické plovárny. Již o rok později se díky práci dobrovolníků a zájmu Plzeňanů místo proměnilo k nepoznání. Dnes je Městská plovárna opět centrem společenského dění a oblíbeným místem, kde to žije.

Městská plovárna u řeky Radbuzy na jižním předměstí Plzně byla otevřena v roce 1910 a fungovala do začátku 60. let minulého století. Občanských plováren bylo v té době na plzeňských řekách několik, tato však byla nejnavštěvovanější – v dobách své největší slávy podle pamětníků doslova praskala ve švech, rekreovaly se tu desetisíce lidí ročně. Kdysi proslulá plovárna byla posléze opuštěna, načež místo několik desítek let pustlo a zarůstalo. V roce 2013 přišel místní iniciativa Maják Plzně s nápadem oživit historicky významné místo a obnovit bývalou říční plovárnu. Námět zvítězil v Otevřené výzvě programu Pěstuj prostor a byl doporučen k realizaci.

V březnu 2014 proběhl plánovací kreativní workshop, na který byli pozváni odborníci, zástupci plzeňských organizací a všichni občané, kteří se do projektu chtěli aktivně zapojit. Z workshopu vzešla řada nápadů, jak zašlou plovárnu postupně přivést k životu. Jako důležité se ukázalo hlavně propojení s protějším břehem, zřízení kavárny a kulturního pódia, prosvětlení zarostlého břehu a doplnění mobiliáře. Účastníci se shodli na sérii menších zásahů, které pomohou místo vyčistit, přitáhnout sociální aktivity a obnovit atmosféru prvorepublikové plovárny.

Práce začala v červenci téhož roku, kdy se uskutečnil mezinárodní workcamp Pěstuj prostor ve spolupráci s mobilní architektonickou kanceláří MAK. Dobrovolníci z různých zemí spolu s místními nadšenci a pod vedením architektů dva týdny zvelebovali prostor bývalé plovárny, který se takto proměnil v živé místo s bohatým programem a velkou návštěvností.

V červenci 2016 se uskutečnil již třetí mezinárodní workcamp a na něj navazující oslava Plovárenské dny. Městská plovárna Plzeň se stala významným komunitním místem – kromě kavárny tu v sezóně funguje půjčovna loděk, pravidelně se tu konají tančírny, přednášky, divadla a koncerty. Ve spolupráci s architekty a odborníky ze spolku Pěstuj prostor se daří navrhovat další kroky k postupnému rozvoji lokality a zapojovat do procesu obnovy různé skupiny obyvatel i širokou veřejnost.
 

Další podrobnosti:
→  příběh obnovy Městské plovárny na videu
→  web Městské plovárny
→  portál Pěstuj prostor
 

foto: poskytnuto spolkem Pěstuj prostor (autoři jsou uvedeni u jednotlivých snímků)

Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás