Náplavka k světu
Říční náplavky jsou v létě oblíbeným relaxačním prostorem v mnoha světových městech a metropolích. Proč nemít takové místo také v Plzni, řekli si lidé ze zdejší občanské iniciativy a rozhodli se oživit nevyužitý travnatý břeh Radbuzy v centru města.
Tým organizátorů sdružených kolem plzeňské iniciativy K světu začal s projektem oživení náplavky v roce 2014. V červnu zde na dříve nepovšimnutém travnatém břehu uspořádali třítýdenní festival nazvaný Náplavka k světu. Lidé mohli využít rekreační zónu s kavárnou, půjčovnu lodiček a koloběžek, zhoupnout se na velkých houpačkách zavěšených z mostu a zdarma zhlédnout kulturní program v podobě akrobatických vystoupení na mostě, koncertů, jarmarků a módních přehlídek. Akce přilákala na náplavku tisíce návštěvníků a většina z nich se posléze v elektronickém dotazníku vyslovila pro její další fungování.
V roce 2015 se festival opakoval, náplavka fungovala déle než předchozí rok a program byl propracovanější. Přibyly přednášky s debatami a workshopy na téma kulturního urbanismu, architektury veřejného prostoru a vztahu města k řece. Třetí ročník Náplavky k světu v létě 2016 trval déle než měsíc a přilákal každý den stovky návštěvníků. Velkou oblibu si získaly pravidelné čtvrteční tančírny s profesionálními lektory, páteční koncerty známých interpretů, sobotní hodiny jógy a kulinářské pikniky.
Program však kromě zábavy směřoval i ke vzdělávání a otevřené diskuzi o podobách a možnostech ovlivňování veřejného prostoru ve městě. Třídenní workshop pod vedením architektů a přednáškový cyklus pro širokou veřejnost se zaměřil na téma využití řek ve městě. Za největší úspěch organizátoři považovali zahájení diskuse s představiteli města o zřízení trvalého bezpečného přístupu na náplavku. Dosud byl totiž břeh řeky zpřístupněn pouze v době konání festivalu provizorními schody z navigace. Zpevněný přístup a snad i celoroční provoz náplavky je v jednání a možná se ho Plzeňané dočkají již v roce 2017.
Další podrobnosti:
→ o projektu Náplavka k světu
→ o iniciativě K světu
foto: iniciativa K světu (autoři jsou uvedeni u jednotlivých snímků)
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.