Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Náplavka k světu

Náplavka k světu

Říční náplavky jsou v létě oblíbeným relaxačním prostorem v mnoha světových městech a metropolích. Proč nemít takové místo také v Plzni, řekli si lidé ze zdejší občanské iniciativy a rozhodli se oživit nevyužitý travnatý břeh Radbuzy v centru města.  

Tým organizátorů sdružených kolem plzeňské iniciativy K světu začal s projektem oživení náplavky v roce 2014. V červnu zde na dříve nepovšimnutém travnatém břehu uspořádali třítýdenní festival nazvaný Náplavka k světu. Lidé mohli využít rekreační zónu s kavárnou, půjčovnu lodiček a koloběžek, zhoupnout se na velkých houpačkách zavěšených z mostu a zdarma zhlédnout kulturní program v podobě akrobatických vystoupení na mostě, koncertů, jarmarků a módních přehlídek. Akce přilákala na náplavku tisíce návštěvníků a většina z nich se posléze v elektronickém dotazníku vyslovila pro její další fungování.

V roce 2015 se festival opakoval, náplavka fungovala déle než předchozí rok a program byl propracovanější. Přibyly přednášky s debatami a workshopy na téma kulturního urbanismu, architektury veřejného prostoru a vztahu města k řece. Třetí ročník Náplavky k světu v létě 2016 trval déle než měsíc a přilákal každý den stovky návštěvníků. Velkou oblibu si získaly pravidelné čtvrteční tančírny s profesionálními lektory, páteční koncerty známých interpretů, sobotní hodiny jógy a kulinářské pikniky.

Program však kromě zábavy směřoval i ke vzdělávání a otevřené diskuzi o podobách a možnostech ovlivňování veřejného prostoru ve městě. Třídenní workshop pod vedením architektů a přednáškový cyklus pro širokou veřejnost se zaměřil na téma využití řek ve městě. Za největší úspěch organizátoři považovali zahájení diskuse s představiteli města o zřízení trvalého bezpečného přístupu na náplavku. Dosud byl totiž břeh řeky zpřístupněn pouze v době konání festivalu provizorními schody z navigace. Zpevněný přístup a snad i celoroční provoz náplavky je v jednání a možná se ho Plzeňané dočkají již v roce 2017.
 

Další podrobnosti: 
→  o projektu Náplavka k světu 
→  o iniciativě K světu
 

foto: iniciativa K světu (autoři jsou uvedeni u jednotlivých snímků)

Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás