Léto pod Viaduktem
Léto pod Viaduktem 2016 představuje projekt dočasné proměny veřejného prostoru v pražském Karlíně. Na čtyři letní měsíce zde pod oblouky Negrelliho viaduktu vznikla sportovně-rekreační zóna s bistrem a pódiem pro kulturní program a debaty. Cílem bylo ukázat potenciál jedinečného městského prostoru, vzbudit aktivní zájem veřejnosti, rozvinout diskusi a ovlivnit budoucí podobu tohoto místa.
Negrelliho viadukt se vine Karlínem již od roku 1850, kdy byl vystavěn jako součást železniční trati z Prahy do Drážďan. Charakteristický most je jednou z nejvýznamnějších kulturně-technických památek na území Prahy i České republiky. Prostory pod kamennými oblouky Negrelliho viaduktu však dlouhodobě slouží jako odstavné parkoviště a přilehlé okolí nepůsobí příliš přitažlivým a bezpečným dojmem. V roce 2017 má začít dlouho plánovaná rekonstrukce viaduktu, což se stalo impulsem pro rozvinutí diskuse o tom, jak změnit současný nevyhovující stav bezprostředního okolí a otevřít možnosti kreativního využití osobitého prostoru pod oblouky mostu.
Běh na dlouhou trať odstartoval v září 2013, kdy Centrum pro středoevropskou architekturu (CCEA) uspořádalo přímo na místě akci nazvanou Trať galerií. Na tři dny se tehdy několik oblouků proměnilo v kulturní scénu s koncerty a přednáškami. Záměrem bylo upozornit na potenciál místa a otestovat možnosti jeho využití. Po následných jednáních CCEA s představiteli pražského magistrátu se podařilo sjednotit prostory všech oblouků pod správu města, což významně zjednodušilo majetkoprávní vztahy v území a otevřelo cestu dalšímu postupu.
Následujícího roku se uskutečnil projekt spolupráce se studenty Technické univerzity v Berlíně, kteří se věnovali možnostem transformace Negrelliho viaduktu. Začátkem roku 2015 studenti představili své návrhy a diskutovali je s obyvateli Karlína na otevřeném debatním setkání. Vyvinula se představa viaduktu jako tzv. kreativního inkubátoru – v obloucích by mohly vzniknout autorské obchůdky, dílny, bistra, polovenkovní galerie, hudební zkušebny, hřiště apod. Podobné využití mostních oblouků není novinkou, známe jej z jiných měst, například z Berlína či Vídně.
Závěry ze společné diskuse byly zástupci CCEA na jaře 2015 prezentovány na sympoziu, kde se u jednoho stolu sešli představitelé města s majiteli okolních nemovitostí, místními podnikateli a dalšími aktéry. Na potřebě oživení zanedbaného veřejného prostoru pod oblouky mostu se shodly všechny strany. V květnu téhož roku se veřejnosti dočasně otevřel jeden oblouk viaduktu během akce Open House Praha – na výstavě se zde návštěvníci mohli seznámit s historií, současností a otevřenou budoucností Negrelliho viaduktu.
Série systematických kroků pokračovala projektem Léto pod viaduktem 2016. Celkem 12 oblouků se na celé prázdniny a začátek podzimu proměnilo v příjemný městský prostor pro trávení volného času. Návštěvníci mohli zdarma využít hřiště na beach volejbal a badminton, stolní tenis a fotbálek nebo dětskou trampolínu. Občerstvení nabídlo letní bistro a nechyběl ani bohatý kulturní program v podobě koncertů, tančíren a diskusí na téma budoucnosti viaduktu. Cílem akce bylo ověřit využití Negrelliho viaduktu pro městské a sociální funkce a přispět tak k dlouhodobé snaze CCEA o trvalou proměnu a kreativní využití Negrelliho viaduktu.
Další podrobnosti:
→ o projektu Viadukt kreativní
→ web CCEA
foto: archiv CCEA a Lukáš Cetera
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.