Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Léto pod Viaduktem

Léto pod Viaduktem

Léto pod Viaduktem 2016 představuje projekt dočasné proměny veřejného prostoru v pražském Karlíně. Na čtyři letní měsíce zde pod oblouky Negrelliho viaduktu vznikla sportovně-rekreační zóna s bistrem a pódiem pro kulturní program a debaty. Cílem bylo ukázat potenciál jedinečného městského prostoru, vzbudit aktivní zájem veřejnosti, rozvinout diskusi a ovlivnit budoucí podobu tohoto místa.

Negrelliho viadukt se vine Karlínem již od roku 1850, kdy byl vystavěn jako součást železniční trati z Prahy do Drážďan. Charakteristický most je jednou z nejvýznamnějších kulturně-technických památek na území Prahy i České republiky. Prostory pod kamennými oblouky Negrelliho viaduktu však dlouhodobě slouží jako odstavné parkoviště a přilehlé okolí nepůsobí příliš přitažlivým a bezpečným dojmem. V roce 2017 má začít dlouho plánovaná rekonstrukce viaduktu, což se stalo impulsem pro rozvinutí diskuse o tom, jak změnit současný nevyhovující stav bezprostředního okolí a otevřít možnosti kreativního využití osobitého prostoru pod oblouky mostu.

Běh na dlouhou trať odstartoval v září 2013, kdy Centrum pro středoevropskou architekturu (CCEA) uspořádalo přímo na místě akci nazvanou Trať galerií. Na tři dny se tehdy několik oblouků proměnilo v kulturní scénu s koncerty a přednáškami. Záměrem bylo upozornit na potenciál místa a otestovat možnosti jeho využití. Po následných jednáních CCEA s představiteli pražského magistrátu se podařilo sjednotit prostory všech oblouků pod správu města, což významně zjednodušilo majetkoprávní vztahy v území a otevřelo cestu dalšímu postupu.

Následujícího roku se uskutečnil projekt spolupráce se studenty Technické univerzity v Berlíně, kteří se věnovali možnostem transformace Negrelliho viaduktu. Začátkem roku 2015 studenti představili své návrhy a diskutovali je s obyvateli Karlína na otevřeném debatním setkání. Vyvinula se představa viaduktu jako tzv. kreativního inkubátoru – v obloucích by mohly vzniknout autorské obchůdky, dílny, bistra, polovenkovní galerie, hudební zkušebny, hřiště apod. Podobné využití mostních oblouků není novinkou, známe jej z jiných měst, například z Berlína či Vídně.

Závěry ze společné diskuse byly zástupci CCEA na jaře 2015 prezentovány na sympoziu, kde se u jednoho stolu sešli představitelé města s majiteli okolních nemovitostí, místními podnikateli a dalšími aktéry. Na potřebě oživení zanedbaného veřejného prostoru pod oblouky mostu se shodly všechny strany. V květnu téhož roku se veřejnosti dočasně otevřel jeden oblouk viaduktu během akce Open House Praha – na výstavě se zde návštěvníci mohli seznámit s historií, současností a otevřenou budoucností Negrelliho viaduktu.

Série systematických kroků pokračovala projektem Léto pod viaduktem 2016. Celkem 12 oblouků se na celé prázdniny a začátek podzimu proměnilo v příjemný městský prostor pro trávení volného času. Návštěvníci mohli zdarma využít hřiště na beach volejbal a badminton, stolní tenis a fotbálek nebo dětskou trampolínu. Občerstvení nabídlo letní bistro a nechyběl ani bohatý kulturní program v podobě koncertů, tančíren a diskusí na téma budoucnosti viaduktu. Cílem akce bylo ověřit využití Negrelliho viaduktu pro městské a sociální funkce a přispět tak k dlouhodobé snaze CCEA o trvalou proměnu a kreativní využití Negrelliho viaduktu.
 

Další podrobnosti:
→  o projektu Viadukt kreativní 
→  web CCEA


foto: archiv CCEA a Lukáš Cetera

Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás