Vnitroblouk
Obyvatelé Obloukové ulice v pražských Vršovicích našli způsob, jak v anonymní hradbě činžáků oslovit sousedy a vytvořit základ rozvíjející se místní komunity. Spojil je prostor společného vnitrobloku – neudržované plochy s mnoha problémy, ale také s velkým potenciálem. Od založení kompostu, přes pěstování květinového záhonu a pořádání akcí došli až k participativnímu jednání s městskou částí.
Příběh oživení vnitrobloku v Obloukové ulici ve Vršovicích začal zdánlivě nesouvisejícím tématem – likvidací bioodpadu. Několik obyvatel okolních domů se nechtělo smířit s vyhazováním bioodpadu do popelnic na směsný odpad, a tak se rozhodli umístit do vnitrobloku uzavřené komunitní kompostéry. Kompostování dalo dohromady lidi z okolních domů, kteří se dosud neznali, potřebná údržba si navíc vyžádala pravidelné brigády. Přehrabování se v typicky zavánějícím kompostu si sousedé začali kompenzovat pečením voňavých štrúdlů či občasným grilováním a základ komunity byl na světě.
Městská část Praha 10 mezitím vytipovala prostor veřejně přístupného vnitrobloku v Obloukové jako vhodný pozemek pro stavbu víceúčelového hřiště, na které měla v rozpočtu připravené peníze. Místní sousedé však o hřiště na basket moc nestáli a chtěli se nejprve o možnostech využití vnitrobloku otevřeně pobavit a nastínit priority. Oslovili úřad městské části a pod vedením odborníků uspořádali dvě participativní setkání. Obyvatelé domů, majitelé místních podniků a zástupci městské části se nakonec shodli, že preferují vnitroblok jako upravenou zelenou odpočinkovou zónu pro mezigenerační setkávání, sousedské aktivity, zahradničení a pobyt dětí. Od stavby zamýšleného hřiště bylo upuštěno a místo toho byly definovány jiné, představě obyvatel více odpovídající úpravy.
Na realizaci záměru vršovičtí postupně pracují. Na jaře 2016 ve spolupráci s architektkou vybudovali velký trvalkový záhon, který se po celé léto proměňuje různě kvetoucími rostlinami. Za pomoci odborníků také vlastnoručně postavili plot z modřínového dřeva, který vymezuje zelenou odpočinkovou plochu a zabraňuje parkování aut na trávě. Plot také naznačuje, že se tu lidé o pozemek starají, a vede návštěvníky k větší ohleduplnosti, zejména k uklízení po psech. Postupné natírání nového plotu se stalo příležitostí potkávat se při společné práci, rozšiřovat komunitu a posilovat místní vazby. Vnitroblok v Obloukové ulici, kterému místní neřeknou jinak než Vnitroblouk, je veřejně přístupný, navštívit jej můžete třeba při nějaké sousedské akci, které zde místní pořádají.
Další podrobnosti:
→ Facebook iniciativy Vnitroblouk
→ příběh Vnitroblouku v rozhovoru s organizátorkou (Material Times)
foto: archiv iniciativy Vnitroblouk
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.