Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Vnitroblouk

Vnitroblouk

Obyvatelé Obloukové ulice v pražských Vršovicích našli způsob, jak v anonymní hradbě činžáků oslovit sousedy a vytvořit základ rozvíjející se místní komunity. Spojil je prostor společného vnitrobloku – neudržované plochy s mnoha problémy, ale také s velkým potenciálem. Od založení kompostu, přes pěstování květinového záhonu a pořádání akcí došli až k participativnímu jednání s městskou částí. 

Příběh oživení vnitrobloku v Obloukové ulici ve Vršovicích začal zdánlivě nesouvisejícím tématem – likvidací bioodpadu. Několik obyvatel okolních domů se nechtělo smířit s vyhazováním bioodpadu do popelnic na směsný odpad, a tak se rozhodli umístit do vnitrobloku uzavřené komunitní kompostéry. Kompostování dalo dohromady lidi z okolních domů, kteří se dosud neznali, potřebná údržba si navíc vyžádala pravidelné brigády. Přehrabování se v typicky zavánějícím kompostu si sousedé začali kompenzovat pečením voňavých štrúdlů či občasným grilováním a základ komunity byl na světě.

Městská část Praha 10 mezitím vytipovala prostor veřejně přístupného vnitrobloku v Obloukové jako vhodný pozemek pro stavbu víceúčelového hřiště, na které měla v rozpočtu připravené peníze. Místní sousedé však o hřiště na basket moc nestáli a chtěli se nejprve o možnostech využití vnitrobloku otevřeně pobavit a nastínit priority. Oslovili úřad městské části a pod vedením odborníků uspořádali dvě participativní setkání. Obyvatelé domů, majitelé místních podniků a zástupci městské části se nakonec shodli, že preferují vnitroblok jako upravenou zelenou odpočinkovou zónu pro mezigenerační setkávání, sousedské aktivity, zahradničení a pobyt dětí. Od stavby zamýšleného hřiště bylo upuštěno a místo toho byly definovány jiné, představě obyvatel více odpovídající úpravy.

Na realizaci záměru vršovičtí postupně pracují. Na jaře 2016 ve spolupráci s architektkou vybudovali velký trvalkový záhon, který se po celé léto proměňuje různě kvetoucími rostlinami. Za pomoci odborníků také vlastnoručně postavili plot z modřínového dřeva, který vymezuje zelenou odpočinkovou plochu a zabraňuje parkování aut na trávě. Plot také naznačuje, že se tu lidé o pozemek starají, a vede návštěvníky k větší ohleduplnosti, zejména k uklízení po psech. Postupné natírání nového plotu se stalo příležitostí potkávat se při společné práci, rozšiřovat komunitu a posilovat místní vazby. Vnitroblok v Obloukové ulici, kterému místní neřeknou jinak než Vnitroblouk, je veřejně přístupný, navštívit jej můžete třeba při nějaké sousedské akci, které zde místní pořádají.


Další podrobnosti:
→  Facebook iniciativy Vnitroblouk  
→  příběh Vnitroblouku v rozhovoru s organizátorkou (Material Times)
 

foto: archiv iniciativy Vnitroblouk

Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy. 
 
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás