Zahrada Smetanka
Zahrada na Smetance je sousedský projekt starousedlíků z pražských Vinohrad. Těm přišlo líto, že opuštěný pozemek s přístavkem a zašlým volejbalovým kurtem přímo u paty Riegrových sadů dlouho bezúčelně zarůstal plevelem a nesloužil ničemu dobrému. Na jaře 2014 tu proto otevřeli komunitní zahradu a začali společně sázet zeleninu, budovat potřebné vybavení a současně pevné sousedské vztahy.
Zanedbaný pozemek bývalých volejbalových hřišť na rohu vinohradských ulic Italská a Na Smetance inspiroval několik místních obyvatel k vytvoření veřejného prostoru, kde budou moci trávit svůj volný čas, potkávat se, lépe se poznávat i společně tvořit. V květnu 2014 se jim zde podařilo otevřít Zelenou zahradu Smetanku jako vůbec první komunitní zahradu na Praze 2.
V první sezóně se noví zahradníci soustředili hlavně na výrobu pěstebních truhlíků a dalšího nezbytného vybavení, nastavení základních členských pravidel a propagaci. Přihlásili se první zahradníci a na Smetance se začalo pěstovat. V roce 2015 se organizátoři ještě více zaměřili na podporu komunitního života, zvýšili kapacitu zahrady a oslovili další subjekty, jako neziskové organizace a mateřské školy z Prahy 2.
Po dvou letech fungování již na Smetanku docházelo zhruba 300 dospělých a dětí z řad místních obyvatel, jejich přátel a dvou nedalekých mateřských škol. Od jedné ze školek přišel také impulz vytvořit v zadní části zahrady přírodní dětské hřiště s jednoduchými herními prvky. Během dvou podzimních brigád tu pak rodiče a děti ze školky spolu s lidmi ze Smetanky vytvořili zelený dětský kout s prolézačkami z přírodních materiálů.
→ VIDEO
Komunitní zahradu na Smetance provozuje na dobrovolnické bázi spolek Zelená zahrada. Hlavním smyslem Smetanky je být příjemným a otevřeným místem, kde lidé pěstují nejen zeleninu, ale hlavně dobré mezilidské a sousedské vztahy. V roce 2015 se Smetanka stala HateFree zónou. Jak říká jedna z organizátorek Pavlína Kalousová: „Aby vám něco vyrostlo, musíte mít pozitivní přístup.“
Další podrobnosti:
→ Facebook Zahrady Smetanka
foto: Zelená zahrada Smetanka
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojený odkaz.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.