Bubec
Řeporyje jsou klidnou městskou částí na okraji Prahy s příjemnou okolní krajinou. Díky systematickému úsilí zdejších patriotů se tu bývalá skladová hala proměnila v umělecký ateliér a kreativní centrum otevřené široké veřejnosti. Studio Bubec hostí české i zahraniční umělce, pořádá výstavy, tvořivé workshopy pro děti i dospělé a ovlivňuje podobu veřejného prostoru v Řeporyjích.
Příběh Studia Bubec začal v roce 2000, kdy sochař Čestmír Suška přišel s nápadem přeměnit bývalou skladovou halu na otevřený ateliér a kulturní centrum. Starou halu koupil a oslovil přátele, kteří se pro projekt nadchli. Společně založili občanské sdružení Bubec a postupně začali budovat rozvíjející se sochařskou a výtvarnou dílnu a kreativní prostor přitahující umělce, děti i širokou veřejnost.
Po rekonstrukci nabízí Bubec zázemí českým i zahraničním umělcům, kteří zde mohou tvořit, vystavovat, bydlet a vzájemně se poznávat s místními obyvateli a návštěvníky. Každoročně se tu konají dvě přehlídky současného umění Art Safari s doprovodným festivalovým programem pro veřejnost. Další aktivity směřují ke vzdělávání dětí a dospělých v oblasti tvorby a vnímání výtvarného umění a jeho úlohy v architektuře veřejného prostoru. Svou vizi a náplň formuluje Bubec obecně třemi slovy – propojovat, inspirovat, vzdělávat.
Aktivity studia se neomezují pouze na původní pozemek s ateliérovou halou. Ve staré zástavbě na Řeporyjském náměstí se v roce 2014 organizátorům ve spolupráci s městkou částí podařilo otevřít další kreativní prostor nazvaný Baby Bubec, kde se každý všední den konají kurzy a workshopy, přednášky a besedy nejen pro děti. V roce 2015 se organizátoři za pomoci místních dobrovolníků pustili do záměru vybudovat na zanedbaném pozemku bývalého zahradnictví poblíž studia Bubec komunitní zahradu s originálním dětským hřištěm a sochařským parkem.
→ VIDEO
Další podrobnosti:
→ web studia Bubec
→ Facebook
foto: www.bubec.cz
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.