Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Otevřená ulice v Kolíně

Otevřená ulice v Kolíně

Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Vše začalo na festivalu Kmochův Kolín, kde se potkali dva ze zakladatelů tohoto projektu, které spojil nápad oživit kolínské ulice pravidelným sousedským setkáváním. Oslovili další přátele a založili spolek Otevřená ulice. Jako místo konání vybrali Brandlovu ulici v historickém centru města u chrámu svatého Bartoloměje. Podařilo se jim zařídit potřebné organizační záležitosti a vyjednat s městem zábor ulice, dále oslovit místní živnostníky, kteří by na akcích nabízeli občerstvení, muzikanty, kteří by na ulici vystoupili bez nároku na honorář, a přes facebook přilákat první návštěvníky.

První Otevřená ulice se konala ve středu 15. července 2015. Do konce prázdnin se uskutečnilo ještě dalších šest sousedských podvečerů. Mezi stálými návštěvníky, kteří se již navzájem znali, se začaly objevovat nové tváře a doprovodný program byl stále různorodější. Hlavním přínosem Otevřené ulice však stále zůstával prostor pro volnou zábavu ve veřejném prostoru, zastavování se na kus řeči i zkoušení vlastních nápadů. Velkou oblibu si například získala otevřená Galerie na šňůře, kde mohl kdokoliv z návštěvníků vystavovat své fotografie na prádelní šňůře natažené mezi pilíři kostela.

Překvapivě velká návštěvnost motivovala organizátory k prodloužení původně plánované prázdninové sezóny Otevřené ulice až do září. Ozkoušeli si také spolupráci s městem, když společně uspořádali otevření městské vodárny pro veřejnost. V následujícím roce pak město Kolín oslovilo organizátory s nabídkou spolupráce na festivalu Kmochův Kolín, jehož 53. ročník byl v červnu 2016 neoficiálně zahájen právě akcí Otevřená ulice.

Tradice Otevřené ulice v Kolíně se chytila. Během dvou sezón se zde uskutečnilo celkem 23 středečních sousedských podvečerů. Projekt Otevřená ulice zkusil kromě Brandlovy ulice „otevřít“ i další městské prostory, jako například parkán za kostelem nebo kolínskou náplavku.

Vrácení života k Labi, jakožto nedoceněné tepně Kolína, bylo také cílem několika sousedských setkání v roce 2017, které jsme podpořili v rámci programu Proměň své město. 

Další podrobnosti:
web spolku Otevřená ulice 
Facebook
→ Otevřená ulice v "Proměň své město"

foto: poskytnuto spolkem Otevřená ulice (autoři jsou uvedeni u jednotlivých snímků)

Projekt byl podpořen z několika zdrojů, viz web Otevřené ulice
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás