Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.
Na jižním okraji Černého Mostu stojí budova bývalé kotelny, která kdysi vytápěla celé sídliště. V roce 2013 vznikl nápad přeměnit starou industriální budovu v otevřené kulturně-sportovní centrum, které by rozvíjelo zdejší komunitní život a podpořilo aktivní trávení volného času v lokalitě městské periferie. Příspěvková organizace Praha 14 kulturní se tehdy obrátila na vedení městské části a společně vymysleli plán proměny. Důležitou součástí bylo zapojení místních obyvatel včetně dětí a mládeže do diskuse o tom, jak by měla nová Plechárna vypadat a co by měla nabídnout.
V září 2013 se Plechárna po hrubé rekonstrukci poprvé otevřela veřejnosti ve zkušebním provozu, který byl dalším krokem k hlubší spolupráci s místními obyvateli, architekty a odborníky. Vzájemná interakce pomohla doladit vizi nového komunitního centra šitého na míru obyvatelům Černého Mostu. Postupně se začalo s budováním krytého skateparku, hudebních zkušeben a prostor pro pořádání pravidelných kurzů i jednorázových akcí. Na místě začala fungovat tréninková kavárna zaměstnávající klienty nízkoprahových klubů.
V roce 2015 prošla Plechárna rozsáhlou rekonstrukcí vnitřních prostorů. Přibyl zde malý sál pro pořádání vzdělávacích a společenských akcí, ateliér kreativní tvorby a sdílená kancelář. Venku se rozrostla komunitní zahrada. V roce 2016 se Plechárna znovu otevřela široké veřejnosti jako moderní komunitní centrum s bohatými možnostmi pro setkávání, sport, práci i trávení volného času, pořádání sousedských slavností, workshopů a festivalů. Hlavním posláním Plechárny je prostřednictvím kultury, sportu a komunitních aktivit rozvíjet a obohacovat život v městském prostředí a podporovat vztah lidí k místu, kde žijí.
Další podrobnosti:
→ web Plechárny
→ web Praha 14 kulturní
foto: Plechárna
Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Vršovická zahrada
Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.