Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Plechárna

Plechárna

Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby. 

Na jižním okraji Černého Mostu stojí budova bývalé kotelny, která kdysi vytápěla celé sídliště. V roce 2013 vznikl nápad přeměnit starou industriální budovu v otevřené kulturně-sportovní centrum, které by rozvíjelo zdejší komunitní život a podpořilo aktivní trávení volného času v lokalitě městské periferie. Příspěvková organizace Praha 14 kulturní se tehdy obrátila na vedení městské části a společně vymysleli plán proměny. Důležitou součástí bylo zapojení místních obyvatel včetně dětí a mládeže do diskuse o tom, jak by měla nová Plechárna vypadat a co by měla nabídnout.

V září 2013 se Plechárna po hrubé rekonstrukci poprvé otevřela veřejnosti ve zkušebním provozu, který byl dalším krokem k hlubší spolupráci s místními obyvateli, architekty a odborníky. Vzájemná interakce pomohla doladit vizi nového komunitního centra šitého na míru obyvatelům Černého Mostu. Postupně se začalo s budováním krytého skateparku, hudebních zkušeben a prostor pro pořádání pravidelných kurzů i jednorázových akcí. Na místě začala fungovat tréninková kavárna zaměstnávající klienty nízkoprahových klubů.

V roce 2015 prošla Plechárna rozsáhlou rekonstrukcí vnitřních prostorů. Přibyl zde malý sál pro pořádání vzdělávacích a společenských akcí, ateliér kreativní tvorby a sdílená kancelář. Venku se rozrostla komunitní zahrada. V roce 2016 se Plechárna znovu otevřela široké veřejnosti jako moderní komunitní centrum s bohatými možnostmi pro setkávání, sport, práci i trávení volného času, pořádání sousedských slavností, workshopů a festivalů. Hlavním posláním Plechárny je prostřednictvím kultury, sportu a komunitních aktivit rozvíjet a obohacovat život v městském prostředí a podporovat vztah lidí k místu, kde žijí.

Další podrobnosti:
web Plechárny 
web Praha 14 kulturní

foto: Plechárna

Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
 
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás