Vršovická zahrada
Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.
Projekt Vršovické zahrady se zrodil v hlavách organizátorů z místního spolku Start Vršovice, kteří kolem nevyužité zarostlé proluky při hlavní ulici chodili každý den od tramvaje. Rozhodli se zažádat o menší grant, přidat vlastní prostředky a začali realizovat svoji představu o tom, jak by romantický městský plácek mohl vypadat. Během sousedských brigád prostor vlastními silami vyčistili a začali jej využívat pro rozličné komunitní akce. Vršovická zahrada ožila koncerty, workshopy, bazárky a výstavami, otevřela se tu zahradní kavárna a farmářský stánek s bio zeleninou a ovocem.
Od zahájení projektu v roce 2014 uplynul rok a půl a organizátoři přišli s dalším nápadem – vytvořit na místě výtvarnou instalaci šitou na míru právě tomuto prostoru. Podle návrhu výtvarníka Jana Fabiána tak na jaře 2016 vznikl Šejkspírův plot – dřevěná konstrukce ve tvaru domu s okny a vnitřními ochozy, která ohraničuje a chrání prostor zahrady, zároveň však nebrání průhledům z ulice do zahrady i naopak. Site-specific instalace podtrhuje osobitou atmosféru místa a nabízí i prostor pro kreativní dotvoření. Pod Šejkspírovým plotem a na jeho ochozech návštěvníci založili komunitní zahradu se zeleninovými truhlíky, ovocnými stromy a keři.
Vršovická zahrada není prvním projektem, do kterého se místní ze spolku Start Vršovice pustili. V letech 2012–2013 se věnovali oživení a záchraně jiné nedaleké stavební proluky známé dnes jako ProLuka – Galerie pod vršovickým nebem. Nově vytvořený veřejný prostor Vršovická zahrada se stal vlajkovou lodí a novým centrem místní občanské iniciativy.
V roce 2017 jsme Vršovické zahradě v rámci programu "Proměň své město" poskytli podporu na zlepšení technického a hygienického zázemí tak, aby lépe vyhovovalo zvyšující se návštěvnosti prostoru.
Další podrobnosti:
→ Facebook Vršovické zahrady
→ Web Vršovické zahrady
→ Vršovická zahrada v "Proměň své město"
foto: Facebook Vršovické zahrady
Projekt byl podpořen z několika zdrojů, viz web Vršovické zahrady
zpět na seznam verze pro tisk

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.