Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Vršovická zahrada

Vršovická zahrada

Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.

Projekt Vršovické zahrady se zrodil v hlavách organizátorů z místního spolku Start Vršovice, kteří kolem nevyužité zarostlé proluky při hlavní ulici chodili každý den od tramvaje. Rozhodli se zažádat o menší grant, přidat vlastní prostředky a začali realizovat svoji představu o tom, jak by romantický městský plácek mohl vypadat. Během sousedských brigád prostor vlastními silami vyčistili a začali jej využívat pro rozličné komunitní akce. Vršovická zahrada ožila koncerty, workshopy, bazárky a výstavami, otevřela se tu zahradní kavárna a farmářský stánek s bio zeleninou a ovocem.

Od zahájení projektu v roce 2014 uplynul rok a půl a organizátoři přišli s dalším nápadem – vytvořit na místě výtvarnou instalaci šitou na míru právě tomuto prostoru. Podle návrhu výtvarníka Jana Fabiána tak na jaře 2016 vznikl Šejkspírův plot – dřevěná konstrukce ve tvaru domu s okny a vnitřními ochozy, která ohraničuje a chrání prostor zahrady, zároveň však nebrání průhledům z ulice do zahrady i naopak. Site-specific instalace podtrhuje osobitou atmosféru místa a nabízí i prostor pro kreativní dotvoření. Pod Šejkspírovým plotem a na jeho ochozech návštěvníci založili komunitní zahradu se zeleninovými truhlíky, ovocnými stromy a keři.

Vršovická zahrada není prvním projektem, do kterého se místní ze spolku Start Vršovice pustili. V letech 2012–2013 se věnovali oživení a záchraně jiné nedaleké stavební proluky známé dnes jako ProLuka – Galerie pod vršovickým nebem. Nově vytvořený veřejný prostor Vršovická zahrada se stal vlajkovou lodí a novým centrem místní občanské iniciativy.

V roce 2017 jsme Vršovické zahradě v rámci programu "Proměň své město" poskytli podporu na zlepšení  technického a hygienického zázemí tak, aby lépe vyhovovalo zvyšující se návštěvnosti prostoru.

Další podrobnosti:

Facebook Vršovické zahrady 
Web Vršovické zahrady
→ Vršovická zahrada v "Proměň své město"

 


foto: Facebook Vršovické zahrady

Projekt byl podpořen z několika zdrojů, viz web Vršovické zahrady
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás