Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.
V závěru roku 2008 přesunul pivovar Carlsberg výrobu do nové lokality a rozlehlý areál v kodaňském Vesterbro se teď postupně mění v novou městskou čtvrť, kde najde bydlení přes 3 tisíce rodin. Vzniknou zde i nové parky, veřejné prostory, kavárny, obchody, kanceláře, sídla kulturních a vzdělávacích institucí, vyroste tu také univerzitní kampus UCC pro 10 tisíc studentů. Projekt pracuje jak s novou architektonickou výstavbou, tak s přeměnou původních, historicky cenných budov.
Aby se někdejší průmyslová, nyní developerská lokalita přirozeně začlenila do městského života v Kodani už během výstavby, která má trvat přibližně deset let, rozhodli se investoři vybudovat tři dočasná veřejná prostranství. Ta sem přivádějí lidi všech věkových kategorií a vytvářejí podmínky pro nejrůznější typy městských aktivit. Jedním z nich je právě Boblepladsen, které funguje od října 2010.
Název hravého náměstí odkazuje na charakteristické zastřešení sousední budovy, kam se mohou venkovní aktivity přesunout v případě nepřízně počasí. Motiv bublin se opakuje i v terénní modelaci centrální asfaltové plochy. Celkově jsou prostor a jeho vybavení uzpůsobeny pro celou řadu pouličních sportů: parkour, skateboard, BMX, inline bruslení, basket, fotbal nebo workout. Hřiště využívají nejen teenageři, ale také dospělí i ty nejmenší děti, které se tu mohou bezpečně učit prvním krokům nebo jízdě na kole.
Možnost prověření fyzické zdatnosti ale není to jediné, co Boblepladsen nabízí. Prostor je obklopen vzrostlými stromy a přímo navazuje na zahradu J. C. Jacobsense. V zahradě i na náměstí je k volnému využití vybavení pro grilování a BBQ, prostory jsou tak vhodné a hojně užívané i pro nejrůznější oslavy a pikniky. Večer je náměstí osvícené, žije tedy i po setmění. Hravou atmosféru náměstí podtrhl výsledek workshopu studentů a pedagogů z UCC, kteří v létě 2016 společně s dětmi z blízkého okolí pomalovali 20 metrů dlouhý dřevěný plot u hřiště. Místní organizace zde pořádají i další akce, mimo jiné se tu konají veřejné sportovní tréninky pro dospělé i děti a mládež.
Architektonické řešení Boblepladsen je výsledkem spolupráce dánského ateliéru Primus Architekter a organizace Streetmovement, jejíž tým navrhl a zčásti také instaloval některé z parkourových prvků. Na vytvoření všech tří dočasných veřejných prostranství se spolu s Carlsbergem podílely filantropická společnost Realdania, Dánská nadace pro kulturu a sport a město Kodaň. Investice do vybudování tří prostor o celkové rozloze 25 tis. m2 dosáhly 7 mil. dánských korun.
zpět na seznam verze pro tisk

Švédské hřiště mění děti v zahradníky
Veřejné dětské hřiště se na jaře 2016 otevřelo v nově vznikající čtvrti Gyllin ve švédském Malmö. Je součástí 25-tihektarového přírodního parku, který město v rámci koncepce nové výstavby dlouhodobě rozvíjí na místě někdejšího zahradnictví s rozsáhlou školkou. Hlavní téma nového dětského hřiště bylo díky historii lokality od začátku jasné: zahrada.

Odpolední hřiště pro děti a teenagery, Furth
Hřiště určené zejména pro teenagery vzniklo v novém parku revitalizované části města. Doplňuje městský rekreační prostor, sousedící komunitní kulturní centrum a uměleckou školu. Je tak místem čekání i setkávání zejména pro děti, které zde mají svůj odpolední program.

V Ambergu najdete hřiště pro piráty
V německém Ambergu se nachází unikátní park na ploše 33 ha, který byl vyprojektován v roce 1996 v rámci tradiční zemské zahradní výstavy Landesgartenschau. Pro děti je nejatraktivnější částí parku tzv. pirátské hřiště, které je díky svému přírodnímu charakteru, zejména použití vody, velmi citlivě zasazeno do okolní krajiny.

Hřiště Petera Pana, legenda v Londýně
Jedno z prvních veřejných hřišť v Londýně vzniklo počátkem století v Kensingtonských zahradách. Inicioval ho J. M. Barrie, autor pohádkového příběhu Petra Pana. Téma pohádky bylo použito i v nové rekonstrukci, která byla zahájena krátce po smrti princezny Diany. Hřiště bylo rekonstruováno v přírodním duchu a bylo věnováno její památce.

Čtyři hřiště v berlínském parku na nádraží
V místě s industriální minulostí nákladového nádraží vznikl za participace s veřejností nový berlínský park Gleisdreieck. Kromě čisté a zajímavé kompozice parku s komplexní neokázalou vybaveností, kterou má městský park mít, zde vzniklo také několik zajímavých hřišť – červené, balanční, přírodní a sportovní.