Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.
Spolek Architekti bez hranic začal vznikat v roce 2015, kdy se jeho členové začali scházet, vyměňovat názory a formulovat společné vize. Oficiálně byl zapsaný až o dva roky později. S počátkem jeho vzniku je spojená mimo jiné snaha oživit podchody pod Hlávkovým mostem. V roce 2017 Architekti vytvořili v podchodech přehledný orientační systém složený ze série barevných ploch, piktogramů a názvů hlavních směrů. Jejich intervence upozornila na zanedbanost prostoru a usnadnila orientaci pěším i cyklistům. Na projekt se jim podařilo získat podporu v grantovém programu „„Proměň své město" a zároveň jím odstartovali i dlouhodobou spolupráci s městskou částí Praha 7.
Vybudováním orientačního systému jejich aktivity v podchodem neskončily. Snahou Architektů je kromě samotné fyzické proměny místa, také jeho celkové oživení a upozornění na fakt, že se pod rampami nachází jedna z nejstarších pražských kolonií lidí bez domova. Příležitost k vzájemnému setkání obyvatel podchodů s většinovou společností a organizacemi zaměřenými na pomoc lidem bez domova, nabízí každoroční akce Zažít město jinak. Jednodenní happening s koncerty, besedami či workhopy mimo to ukazuje, že podchody nemusí fungovat jen jako spojnice z místa A do místa B, ale že skrývají i jiný zajímavý potenciál.
Architektům bez hranic rovněž záleží na popularizaci témat spojených s veřejných prostorem směrem k odborné i laické veřejnosti a o přístup k architektuře na nekomerční bázi. Od roku 2018 pořádají v Skautském institutu v Praze sérii debat nazvaných Hranice architektury a sami se účastní také různých veřejných besed mimo metropoli. Doufají, že svými aktivitami - ať už těmi v podchodech na Vltavské či jinými - podnítí další podobné projekty v Česku. Ambicí platformy sdružující desítku mladých architektů a designerů je stát se členem mezinárodní sítě dobrovolnických organizací Architectes sans frontiéres.
Další podprobnosti
→ Web Architektů bez hranic
→ Facebook Architektů bez hranic
→ Facebook projektu Orientační systém na Vltavské
→ Architekti bez hranic v programu "Proměň své město"
zpět na seznam verze pro tisk
Může vás zajímat

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.

Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.

Vršovická zahrada
Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.