Cesta parkem
Záměrem akce je oživit veřejný prostor ještě předtím, než se začne s jeho projektováním a úpravami. Účastníci se seznamují s územím i projektem a zábavnou formou objevují nové možnosti využití stávajícího místa. Akce je současně příležitostí, jak získat od lidí podněty pro obnovu – umožněte jim vyjádřit, v čem vidí pozitiva, negativa území a příležitosti či hrozby pro jeho změnu.
Cíl aktivity
- Podpora utváření vztahu veřejnosti k místu
- Zapojení veřejnosti do projektu
- Zajištění informovanosti o projektu
Věková skupina
- Děti
- Studenti
- Dospělí
- Senioři
Příklad realizace
Akce může mít charakter zábavně-naučného odpoledne pro rodiče s dětmi. Návštěvníci postupně procházejí jednotlivými stanovišti, která jsou rozmístěna po celém zájmovém území včetně méně využívaných míst.
Na stanovištích účastníci plní dílčí soutěže (např. poznávací, dovednostní, výtvarné), které jsou tematicky navázané k místu, jeho historii a plánovanému záměru. V cíli cesty čeká na úspěšné soutěžící odměna. Skrze soutěže a úkoly na Cestě parkem účastníci zároveň získávají inspiraci k trávení volného času v parku a jsou motivováni k jeho další návštěvě.
Přípravě podobné akce věnujte dostatečný čas. Pokuste se zapojit do organizace místní školy a neziskové organizace, které veřejný prostor využívají. Mohou vám pomoci s realizací a současně se zapojí do projektu. Nezapomeňte o akci předem dostatečně informovat a včas distribuovat pozvánky.
Náměty pro uspořádání vaší vlastní akce najdete v článku a fotografiích z Cesty Alejkou, kterou jsme připravili v rámci projektu obnovy městského parku Alejka v Broumově. Akční Cestu budoucím Dvořáčkovým a Janurovým parkem zažili také obyvatelé Kamenického Šenova. Inspirujte se a oživte i veřejný prostor vašeho města.
Závěr
Akce realizovaná přímo v místě budoucí proměny podpoří zájem i důvěru lidí v projekt. Zlepšíte také informovanost o vašem záměru. Lidé si snáze uvědomí hranice území a současně se mohou přímo na místě inspirovat, jak lze veřejný prostor využívat. V rámci akce zapojíte veřejnost do projektu skrze sběr podnětů ke kvalitám a proměně prostoru.
zpět na seznam verze pro tisk

Exkurze: Kvalitní veřejný prostor – vize, koncepce i praxe města Litomyšl
Jak proměnit veřejný prostor tak, aby ho lidé milovali? Jak zajistit jeho kvalitu? A v čem vlastně spočívá kvalita veřejného prostoru? Napadají vás při pohledu na prázdný park ve vašem městě podobné otázky a máte jako zástupce města možnost udělat něco pro jeho oživení? Pak se s námi vydejte do Litomyšle na exkurzi zaměřenou na veřejný prostor.

Pátrejte po příbězích
Přestože veřejná prostranství dennodenně využíváme či jimi procházíme, často nám jejich minulost zůstává skryta. Přitom osobní prožitky a vzpomínky jsou pro vytvoření vztahu ke konkrétnímu místu zásadní. Oživte historii a zapojte děti i pamětníky do poznávání místa, které by mělo v budoucnu projít úpravami.

Vyfoťte místo před proměnou
Smyslem aktivity je zachytit vztah obyvatel města ke konkrétnímu místu, jeho atmosféru, zákoutí, ale i život jeho návštěvníků před proměnou, a to formou fotodokumentace. Záběry místních obyvatel poskytnou pohled uživatelů prostoru a mohou odkrýt místa, která zůstávají ostatním uživatelům, méně častým návštěvníkům či architektům skryta.