
Mini-manuál péče o prostředí měst a obcí
Architekt Petr Lešek se už několik let věnuje tomu, jak by mohla malá a střední města pečovat o své prostředí a zvelebovat ho. Pro zástupce radnic připravil přehledný souhrn doporučení, jak si co nejlépe rozvhrnout čtyři roky volebního období právě z pohledu péče o kulturní prostředí.

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.
Rozpočet a finanční zdroje
Sestavte předběžný rozpočet projektu
- Stanovte odhad nákladů na realizaci stavby – určuje se na základě průměrné ceny za objemovou jednotku, tj. průměrná cena za m2. Cena se liší podle charakteru parku, jeho vybavení a intenzity údržby. Níže najdete příklady.
- Definujte náklady na průzkum potřeb a přání veřejnosti (vedený odborníkem na zapojování veřejnosti) a navazující uspořádání architektonické soutěže – představuje dohromady cca 4 % z celkové ceny realizačních nákladů.
- Určete předpokládané náklady na zpracování projektové dokumentace a výkon autorského dozoru při stavbě – cena obvykle odpovídá cca 7–10 % z celkové ceny realizačních nákladů.
- Počítejte s finanční rezervou (nepředpokládané výdaje, nepředvídatelné vnější vlivy, krach dodavatele, změna DPH apod.) – doporučuje se cca 10 % z celkové ceny realizačních nákladů.
Příklad nákladů na realizaci stavby městského parku
umělecké objekty: 3,5 % z ceny realizace
umělecké prvky informačního systému: 1 % z ceny realizace
Zhodnoťte a sepište finanční zdroje potřebné pro pokrytí rozpočtu
- Jakou finanční částku může do projektu investovat město?
- Co je možné realizovat z běžného ročního rozpočtu na údržbu zeleně a veřejných prostranství?
- Jaké další zdroje je možné získat na realizaci projektu (granty, dary, partnerská spolupráce, dobrovolnická pomoc apod.)?
verze pro tisk