Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 

Architekti bez hranic

Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.

více
Architekti bez hranic

Spolek Halda

Jak ze zanedbaného sídliště udělat opět živé místo, obnovit dávnou pospolitost místních lidí a zajistit předávání „paměti“ místa dalším generacím. Na sídlišti Kladno-Rozdělov se o to různými způsoby snaží spolek Halda. Svými aktivitami vzbudil zájem o místo i u místní samosprávy. 

více
Spolek Halda

O městech a lidech

Autor: Michaela Hečková

Třiatřicet měst. Třiatřicet míst. Třiatřicet osobních příběhů lidí, kteří se v českých regionech snaží oživit veřejný prostor. Atlas, co vás může inspirovat (pokud se k tomu sami teprve odhodláváte) a utěšit (pokud se tak již stalo).

více
O městech a lidech

Chcete "nakopnout" proměnu veřejného prostoru? Podpoříme vás.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Aktivním lidem, kteří se u nás zasazují o kultivaci veřejného prostoru, se nabízí nová příležitost, jak mohou své představy posunout blíž skutečnosti. Nadace Proměny Karla Komárka adresuje výzvu Proměň své město občanským iniciativám z celé České republiky a s ní i možnost získat grant do výše 100 tisíc korun a odbornou podporu.

více
Chcete

Exkurze: Kvalitní veřejný prostor – vize, koncepce i praxe města Litomyšl

Jak proměnit veřejný prostor tak, aby ho lidé milovali? Jak zajistit jeho kvalitu? A v čem vlastně spočívá kvalita veřejného prostoru? Napadají vás při pohledu na prázdný park ve vašem městě podobné otázky a máte jako zástupce města možnost udělat něco pro jeho oživení? Pak se s námi vydejte do Litomyšle na exkurzi zaměřenou na veřejný prostor.

více
Exkurze: Kvalitní veřejný prostor – vize, koncepce i praxe města Litomyšl

Ohlédnutí za konferencí Městské parky 2017

Ve čtvrtek 2. února jsme v Národní technické knihovně v Praze 6 pořádali konferenci věnovanou udržitelnému rozvoji městského prostředí. Akce byla určena především zástupcům měst a místních samospráv, ale také architektům, studentům, zástupcům neziskového sektoru i dalším zájemcům o kvalitní veřejný prostor. Představitelé radnic nakonec tvořili téměř tři čtvrtiny publika, v němž celkem zasedlo kolem 200 osob.  

více
Ohlédnutí za konferencí Městské parky 2017

Nadace Proměny zve na konferenci Městské parky 2017

KAPACITA AKCE BYLA NAPLNĚNA. 

Děkujeme za váš zájem o konferenci. Přihlášené náhradníky budeme informovat, pokud se nějaké místo uvolní. 

---

Udržitelnost v kontextu rozvoje městského prostředí. Co obnáší její naplňování v každodenní praxi místních samospráv? Nejen na tyto otázky budou odpovídat prezentující na konferenci Městské parky 2017 2. února 2017 v Národní technické knihovně v Praze. 

více
Nadace Proměny zve na konferenci Městské parky 2017

Parky 2016: nová grantová výzva pro města, obce a mikroregiony

TISKOVÁ ZPRÁVA

Až 25 mil. Kč na kompletní obnovu městského parku a odbornou pomoc při její realizaci nabízí městům již pošesté Nadace Proměny Karla Komárka. Podporu z grantového programu Parky mohou aktuálně využít i menší obce nebo mikroregiony v celé České republice. Uzávěrka žádostí je na konci března 2017.

více
Parky 2016: nová grantová výzva pro města, obce a mikroregiony

Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.   

více
Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké

Švédské hřiště mění děti v zahradníky

Veřejné dětské hřiště se na jaře 2016 otevřelo v nově vznikající čtvrti Gyllin ve švédském Malmö. Je součástí 25-tihektarového přírodního parku, který město v rámci koncepce nové výstavby dlouhodobě rozvíjí na místě někdejšího zahradnictví s rozsáhlou školkou. Hlavní téma nového dětského hřiště bylo díky historii lokality od začátku jasné: zahrada.

více
Švédské hřiště mění děti v zahradníky

Jiráskovy sady – litoměřický „central park"

Přestože jsou Jiráskovy sady největším litoměřickým parkem, mají velkou spádovou oblast a nacházejí se v samém centru města, možnosti jejich využití byly ještě donedávna značně omezené a většina lidí místem pouze procházela. Cílem obnovy parku, která se uskutečnila v letech 2010–2015, bylo proměnit jej v moderní a funkční městský prostor. 

více
Jiráskovy sady – litoměřický „central park

Grantová výzva Proměň své město 2016 vyhlášena

TISKOVÁ ZPRÁVA
Proměň své město je výzva určená iniciativám, které usilují o rozvoj veřejného prostoru ve městech a obcích, a současně název nového grantového programu Nadace Proměny Karla Komárka. Ta nabízí podporu aktivním lidem a organizacím, jež chtějí upozornit na nevyužitý potenciál sdíleného městského prostoru, nastartovat proces přeměny či uskutečnit konkrétní zásah do podoby nějakého místa. První ročník programu se zaměří na Prahu a Středočeský kraj. Vybrané záměry se budou realizovat během příštího roku. 

více
Grantová výzva Proměň své město 2016 vyhlášena

Manuál pro užívání veřejného prostranství

Autor: Auto*Mat, z.s.

Manuál je určen organizátorům komunitních aktivit ve veřejném prostoru. Stručně popisuje kroky nezbytné pro realizaci akce a mapuje nejčastější překážky spojené s organizací, jako jsou administrativní proces pro žadatele, zpoplatnění veřejného prostoru nebo práva a povinnosti uživatele veřejného prostoru. 

více
Manuál pro užívání veřejného prostranství

Vršovická zahrada

Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.

více
Vršovická zahrada

Plechárna

Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby. 

více
Plechárna

Otevřená ulice v Kolíně

Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.

více
Otevřená ulice v Kolíně

Bubec

Řeporyje jsou klidnou městskou částí na okraji Prahy s příjemnou okolní krajinou. Díky systematickému úsilí zdejších patriotů se tu bývalá skladová hala proměnila v umělecký ateliér a kreativní centrum otevřené široké veřejnosti. Studio Bubec hostí české i zahraniční umělce, pořádá výstavy, tvořivé workshopy pro děti i dospělé a ovlivňuje podobu veřejného prostoru v Řeporyjích.

více
Bubec

Zahrada Smetanka

Zahrada na Smetance je sousedský projekt starousedlíků z pražských Vinohrad. Těm přišlo líto, že opuštěný pozemek s přístavkem a zašlým volejbalovým kurtem přímo u paty Riegrových sadů dlouho bezúčelně zarůstal plevelem a nesloužil ničemu dobrému. Na jaře 2014 tu proto otevřeli komunitní zahradu a začali společně sázet zeleninu, budovat potřebné vybavení a současně pevné sousedské vztahy.

více
Zahrada Smetanka

Obnova Městské plovárny v Plzni

Městská plovárna v Plzni byla kdysi známou a oblíbenou rekreační lokalitou. Od 60. let však pěkné místo na břehu řeky Radbuzy pustlo, chátralo a zůstalo spíše smutnou připomínkou zašlé slávy. V roce 2013 vzešel z místní iniciativy podnět na oživení historické plovárny. Již o rok později se díky práci dobrovolníků a zájmu Plzeňanů místo proměnilo k nepoznání. Dnes je Městská plovárna opět centrem společenského dění a oblíbeným místem, kde to žije.

více
Obnova Městské plovárny v Plzni

Vnitroblouk

Obyvatelé Obloukové ulice v pražských Vršovicích našli způsob, jak v anonymní hradbě činžáků oslovit sousedy a vytvořit základ rozvíjející se místní komunity. Spojil je prostor společného vnitrobloku – neudržované plochy s mnoha problémy, ale také s velkým potenciálem. Od založení kompostu, přes pěstování květinového záhonu a pořádání akcí došli až k participativnímu jednání s městskou částí. 

více
Vnitroblouk

  1  2  3 

 
 

dárci

KKFFKKCGMNDFischer

Podpořte nás