Mini-manuál péče o prostředí měst a obcí
Architekt Petr Lešek se už několik let věnuje tomu, jak by mohla malá a střední města pečovat o své prostředí a zvelebovat ho. Pro zástupce radnic připravil přehledný souhrn doporučení, jak si co nejlépe rozvhrnout čtyři roky volebního období právě z pohledu péče o kulturní prostředí.
více
Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.
více
Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.
více
Spolek Halda
Jak ze zanedbaného sídliště udělat opět živé místo, obnovit dávnou pospolitost místních lidí a zajistit předávání „paměti“ místa dalším generacím. Na sídlišti Kladno-Rozdělov se o to různými způsoby snaží spolek Halda. Svými aktivitami vzbudil zájem o místo i u místní samosprávy.
více
O městech a lidech
Autor: Michaela Hečková
Třiatřicet měst. Třiatřicet míst. Třiatřicet osobních příběhů lidí, kteří se v českých regionech snaží oživit veřejný prostor. Atlas, co vás může inspirovat (pokud se k tomu sami teprve odhodláváte) a utěšit (pokud se tak již stalo).
více
Chcete "nakopnout" proměnu veřejného prostoru? Podpoříme vás.
TISKOVÁ ZPRÁVA
Aktivním lidem, kteří se u nás zasazují o kultivaci veřejného prostoru, se nabízí nová příležitost, jak mohou své představy posunout blíž skutečnosti. Nadace Proměny Karla Komárka adresuje výzvu Proměň své město občanským iniciativám z celé České republiky a s ní i možnost získat grant do výše 100 tisíc korun a odbornou podporu.
více
Exkurze: Kvalitní veřejný prostor – vize, koncepce i praxe města Litomyšl
Jak proměnit veřejný prostor tak, aby ho lidé milovali? Jak zajistit jeho kvalitu? A v čem vlastně spočívá kvalita veřejného prostoru? Napadají vás při pohledu na prázdný park ve vašem městě podobné otázky a máte jako zástupce města možnost udělat něco pro jeho oživení? Pak se s námi vydejte do Litomyšle na exkurzi zaměřenou na veřejný prostor.
více
Ohlédnutí za konferencí Městské parky 2017
Ve čtvrtek 2. února jsme v Národní technické knihovně v Praze 6 pořádali konferenci věnovanou udržitelnému rozvoji městského prostředí. Akce byla určena především zástupcům měst a místních samospráv, ale také architektům, studentům, zástupcům neziskového sektoru i dalším zájemcům o kvalitní veřejný prostor. Představitelé radnic nakonec tvořili téměř tři čtvrtiny publika, v němž celkem zasedlo kolem 200 osob.
více
Nadace Proměny zve na konferenci Městské parky 2017
KAPACITA AKCE BYLA NAPLNĚNA.
Děkujeme za váš zájem o konferenci. Přihlášené náhradníky budeme informovat, pokud se nějaké místo uvolní.
---
Udržitelnost v kontextu rozvoje městského prostředí. Co obnáší její naplňování v každodenní praxi místních samospráv? Nejen na tyto otázky budou odpovídat prezentující na konferenci Městské parky 2017 2. února 2017 v Národní technické knihovně v Praze.

Parky 2016: nová grantová výzva pro města, obce a mikroregiony
TISKOVÁ ZPRÁVA
Až 25 mil. Kč na kompletní obnovu městského parku a odbornou pomoc při její realizaci nabízí městům již pošesté Nadace Proměny Karla Komárka. Podporu z grantového programu Parky mohou aktuálně využít i menší obce nebo mikroregiony v celé České republice. Uzávěrka žádostí je na konci března 2017.
více
Dočasné hravé náměstí v Kodani – pro malé i velké
Hřiště na Boblepladsen („Bublinové náměstí") je jedním ze tří dočasně vytvořených veřejných prostranství v historickém areálu pivovaru Carlsberg, kde dnes vyrůstá nová kodaňská čtvrť. Místo je přizpůsobené hlavně provozování pouličních sportů, za účelem oživení celé lokality ale slouží i jako důležitý společenský prostor.
více
Švédské hřiště mění děti v zahradníky
Veřejné dětské hřiště se na jaře 2016 otevřelo v nově vznikající čtvrti Gyllin ve švédském Malmö. Je součástí 25-tihektarového přírodního parku, který město v rámci koncepce nové výstavby dlouhodobě rozvíjí na místě někdejšího zahradnictví s rozsáhlou školkou. Hlavní téma nového dětského hřiště bylo díky historii lokality od začátku jasné: zahrada.
více
Jiráskovy sady – litoměřický „central park"
Přestože jsou Jiráskovy sady největším litoměřickým parkem, mají velkou spádovou oblast a nacházejí se v samém centru města, možnosti jejich využití byly ještě donedávna značně omezené a většina lidí místem pouze procházela. Cílem obnovy parku, která se uskutečnila v letech 2010–2015, bylo proměnit jej v moderní a funkční městský prostor.
více
Grantová výzva Proměň své město 2016 vyhlášena
TISKOVÁ ZPRÁVA
Proměň své město je výzva určená iniciativám, které usilují o rozvoj veřejného prostoru ve městech a obcích, a současně název nového grantového programu Nadace Proměny Karla Komárka. Ta nabízí podporu aktivním lidem a organizacím, jež chtějí upozornit na nevyužitý potenciál sdíleného městského prostoru, nastartovat proces přeměny či uskutečnit konkrétní zásah do podoby nějakého místa. První ročník programu se zaměří na Prahu a Středočeský kraj. Vybrané záměry se budou realizovat během příštího roku.

Manuál pro užívání veřejného prostranství
Autor: Auto*Mat, z.s.
Manuál je určen organizátorům komunitních aktivit ve veřejném prostoru. Stručně popisuje kroky nezbytné pro realizaci akce a mapuje nejčastější překážky spojené s organizací, jako jsou administrativní proces pro žadatele, zpoplatnění veřejného prostoru nebo práva a povinnosti uživatele veřejného prostoru.
více
Vršovická zahrada
Na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice, ve Francouzské ulici se nachází nevyužitá parcela po dvou zbouraných domcích. Zaplevelený plácek dlouho nikoho nezajímal, až se místní obyvatelé rozhodli vytvořit zde osobitý veřejný prostor pro komunitní i jiné aktivity. Nevelká proluka ve staré zástavbě se díky místní iniciativě proměnila v příjemnou zahradní oázu uprostřed města a ožila výtvarnou site-specific instalací.
více
Plechárna
Na sídlišti Černý Most v Praze dokázali proměnit bývalou kotelnu v zázemí pro kulturu a setkávání místní komunity. Nápad příspěvkové organizace si získal podporu radnice a za aktivní účasti zdejších obyvatel se tu podařilo vybudovat živé sportovní a volnočasové centrum Plechárna. Jeho hlavní ideou je propojovat obyvatele a posilovat místní vazby.
více
Otevřená ulice v Kolíně
Skupina přátel z Kolína přišla s nápadem vytvořit v centru města prostor pro pravidelné podvečerní setkávání místních. Přáli si oživit ulice, přilákat na ně zdejší obyvatele, podpořit jejich setkávání a rozvíjet místní společenský život. Vznikl tak projekt Otevřená ulice a tradice týdenních sousedských podvečerů v kolínských ulicích.
více
Bubec
Řeporyje jsou klidnou městskou částí na okraji Prahy s příjemnou okolní krajinou. Díky systematickému úsilí zdejších patriotů se tu bývalá skladová hala proměnila v umělecký ateliér a kreativní centrum otevřené široké veřejnosti. Studio Bubec hostí české i zahraniční umělce, pořádá výstavy, tvořivé workshopy pro děti i dospělé a ovlivňuje podobu veřejného prostoru v Řeporyjích.
více
Zahrada Smetanka
Zahrada na Smetance je sousedský projekt starousedlíků z pražských Vinohrad. Těm přišlo líto, že opuštěný pozemek s přístavkem a zašlým volejbalovým kurtem přímo u paty Riegrových sadů dlouho bezúčelně zarůstal plevelem a nesloužil ničemu dobrému. Na jaře 2014 tu proto otevřeli komunitní zahradu a začali společně sázet zeleninu, budovat potřebné vybavení a současně pevné sousedské vztahy.
více