Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Zahrada Smetanka

Zahrada Smetanka

Zahrada na Smetance je sousedský projekt starousedlíků z pražských Vinohrad. Těm přišlo líto, že opuštěný pozemek s přístavkem a zašlým volejbalovým kurtem přímo u paty Riegrových sadů dlouho bezúčelně zarůstal plevelem a nesloužil ničemu dobrému. Na jaře 2014 tu proto otevřeli komunitní zahradu a začali společně sázet zeleninu, budovat potřebné vybavení a současně pevné sousedské vztahy.

Zanedbaný pozemek bývalých volejbalových hřišť na rohu vinohradských ulic Italská a Na Smetance inspiroval několik místních obyvatel k vytvoření veřejného prostoru, kde budou moci trávit svůj volný čas, potkávat se, lépe se poznávat i společně tvořit. V květnu 2014 se jim zde podařilo otevřít Zelenou zahradu Smetanku jako vůbec první komunitní zahradu na Praze 2.

V první sezóně se noví zahradníci soustředili hlavně na výrobu pěstebních truhlíků a dalšího nezbytného vybavení, nastavení základních členských pravidel a propagaci. Přihlásili se první zahradníci a na Smetance se začalo pěstovat. V roce 2015 se organizátoři ještě více zaměřili na podporu komunitního života, zvýšili kapacitu zahrady a oslovili další subjekty, jako neziskové organizace a mateřské školy z Prahy 2.

Po dvou letech fungování již na Smetanku docházelo zhruba 300 dospělých a dětí z řad místních obyvatel, jejich přátel a dvou nedalekých mateřských škol. Od jedné ze školek přišel také impulz vytvořit v zadní části zahrady přírodní dětské hřiště s jednoduchými herními prvky. Během dvou podzimních brigád tu pak rodiče a děti ze školky spolu s lidmi ze Smetanky vytvořili zelený dětský kout s prolézačkami z přírodních materiálů.

→  VIDEO

Komunitní zahradu na Smetance provozuje na dobrovolnické bázi spolek Zelená zahrada. Hlavním smyslem Smetanky je být příjemným a otevřeným místem, kde lidé pěstují nejen zeleninu, ale hlavně dobré mezilidské a sousedské vztahy. V roce 2015 se Smetanka stala HateFree zónou. Jak říká jedna z organizátorek Pavlína Kalousová: „Aby vám něco vyrostlo, musíte mít pozitivní přístup.“
 

Další podrobnosti:
→  Facebook Zahrady Smetanka


foto: Zelená zahrada Smetanka

Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojený odkaz. 
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás