Vyhledat

Proměny pro města
Jak proměnit park či veřejný prostor

 
Bubec

Bubec

Řeporyje jsou klidnou městskou částí na okraji Prahy s příjemnou okolní krajinou. Díky systematickému úsilí zdejších patriotů se tu bývalá skladová hala proměnila v umělecký ateliér a kreativní centrum otevřené široké veřejnosti. Studio Bubec hostí české i zahraniční umělce, pořádá výstavy, tvořivé workshopy pro děti i dospělé a ovlivňuje podobu veřejného prostoru v Řeporyjích.

Příběh Studia Bubec začal v roce 2000, kdy sochař Čestmír Suška přišel s nápadem přeměnit bývalou skladovou halu na otevřený ateliér a kulturní centrum. Starou halu koupil a oslovil přátele, kteří se pro projekt nadchli. Společně založili občanské sdružení Bubec a postupně začali budovat rozvíjející se sochařskou a výtvarnou dílnu a kreativní prostor přitahující umělce, děti i širokou veřejnost.

Po rekonstrukci nabízí Bubec zázemí českým i zahraničním umělcům, kteří zde mohou tvořit, vystavovat, bydlet a vzájemně se poznávat s místními obyvateli a návštěvníky. Každoročně se tu konají dvě přehlídky současného umění Art Safari s doprovodným festivalovým programem pro veřejnost. Další aktivity směřují ke vzdělávání dětí a dospělých v oblasti tvorby a vnímání výtvarného umění a jeho úlohy v architektuře veřejného prostoru. Svou vizi a náplň formuluje Bubec obecně třemi slovy – propojovat, inspirovat, vzdělávat.

Aktivity studia se neomezují pouze na původní pozemek s ateliérovou halou. Ve staré zástavbě na Řeporyjském náměstí se v roce 2014 organizátorům ve spolupráci s městkou částí podařilo otevřít další kreativní prostor nazvaný Baby Bubec, kde se každý všední den konají kurzy a workshopy, přednášky a besedy nejen pro děti. V roce 2015 se organizátoři za pomoci místních dobrovolníků pustili do záměru vybudovat na zanedbaném pozemku bývalého zahradnictví poblíž studia Bubec komunitní zahradu s originálním dětským hřištěm a sochařským parkem.

VIDEO


Další podrobnosti:
web studia Bubec 
Facebook 
 

foto: www.bubec.cz

Zdroje podpory a partneři tohoto projektu – viz připojené odkazy.
 
zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás