
Mini-manuál péče o prostředí měst a obcí
Architekt Petr Lešek se už několik let věnuje tomu, jak by mohla malá a střední města pečovat o své prostředí a zvelebovat ho. Pro zástupce radnic připravil přehledný souhrn doporučení, jak si co nejlépe rozvhrnout čtyři roky volebního období právě z pohledu péče o kulturní prostředí.

Město přátelské dětem
Způsob využívání veřejného prostoru dětmi se v posledních letech značně proměnil. Ještě nedávno děti běhaly celé odpoledne venku. Dnes je takový způsob trávení volného času ve městech spíše raritou. Naplňují ale naše města potřeby těch nejmladších? Když se na své okolí podívaly očima dětí socioložka, pedagožka a architektka, vzešlo z toho silné znepokojení. A takto vznikl spolek Město přátelské k dětem.

Architekti bez hranic
Skupinka přátel podobného zaměření se rozhodla, že využije svého vzdělání a schopností a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. Svou pomoc směřují i k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti a k místům, kterým se ostatní mnohdy raději vyhýbají. V jednom ze svých projektů se snaží zlepšit zanedbané prostory podchodů metra na Vltavské v Praze.
Význam parků
Parky jako ukazatel kvality života ve městě
Parky jsou důležitým prvkem městské infrastruktury a jedním ze základních typů veřejných prostranství, která utvářejí celkový ráz města. V rámci systému sídelní zeleně plní nezastupitelnou úlohu. Vytvářejí protiváhu zastavěnému prostředí i veřejným prostranstvím se zpevněnými povrchy. Kompenzují nedostatek přírodní, volné krajiny ve městech, a mají tak zcela zásadní vliv na kvalitu života jejich obyvatel.
Původ městských parků předurčil jejich hlavní funkci, kterou mají i v současnosti. Parky pro veřejnost se ve městech začaly budovat během 19. století, v době narůstající industrializace. Přesun lidí do měst výrazně snížil jejich kontakt s přírodním prostředím, což se projevilo řadou negativních jevů, mimo jiné ohrožujících zdraví. Význam městské zeleně a tedy i parků proto začal rapidně narůstat. Přetrval dodnes, i když si to stále ne všichni jejich správci a uživatelé uvědomují.
Proč potřebujeme městské parky:
- spoluutvářejí kulturní městskou krajinu
- v rámci městského organismu plní významnou estetickou a rekreační funkci
- představují volně dostupná pobytová prostranství
- pozitivně ovlivňují duševní a fyzické zdraví lidí
- vytvářejí příležitosti pro zdravý a všestranný rozvoj dětí od nejranějšího věku
- jsou místem aktivního odpočinku a trávení volného času
- umožňují přímý kontakt s živou přírodou v urbanizovaném prostředí
- působí jako prevence stresu, uvolňují napětí, povzbuzují soustředění
- významně se podílejí na produkci kyslíku
- spoluutvářejí ekosystém města a plní ekologickou úlohu
- nabízejí prostor, který mohou sdílet lidé různého věku i zájmů
- zapojení veřejnosti do jejich tvorby a užívání posiluje místní komunitu, kultivuje vztah lidí k prostředí a je prevencí vandalismu
- jsou prostorem pro kulturní, vzdělávací a sportovní aktivity jednotlivců, organizací i místí samosprávy
- významně zvyšují index celkové kvality života ve městě
Jak můžete rozvíjet park právě ve vašem městě? Inspirujte se v dalších sekcích portálu nebo v projektech podporovaných Nadací Proměny.
verze pro tisk